Aaloe

Aloe

Üldiseloomustus

Aaloe on pärit Aafrika troopiliste ja sukulentsete puude ja põõsaste ja puhmaste perekonnast aaloeliste (Asphodelaceae või Aloaceae) sugukonnast. Varasemalt kuulus liilialiste sugukonda.

Aaloede ehitus ja kasvuvorm varieeruvad liigiti. Esineb nii puukujulisi, varrega põõsa- kui ka varretuid rosetjaid liike, ning isegi ronitaimi. Lehed on paljudel liikidel paksud, lihakad, pealt nõgusad, ogaliste servadega ja sageli heledate vöötide või tähnidega.

Aaloed on toataimena lihtne kasvatada. Aaloedele on iseloomulik suur kuivataluvus, kuna nad on levinud poolkõrbe ja kõrbealadel, paljud liigid kasvavad ka mägedes. Vöötaaloe on teistest liikidest sitkem, samas on puisaaloe levinum just toataimena.

Liigid

Perekond koosneb 300- 400 liigist.

Temperatuur ja niiskus

Toatemperatuur sobib hästi, 18-24 kraadi. Õitsemise ergutamiseks tuleb talvel hoida 5 kraadi jahedamas. Liiga jahedas keskkonnas muutuvad lehetipud kollaseks. Suvel võib viia õue.

Valgus

Kasvatada valges kohas, kuid mitte otsese päikesevalguse käes. Liigse päikesevalguse käes tõmbuvad lehed punaseks. Vähese valguse tõttu võivad lehed jällegi kollakaks muutuda.

Kastmine

Suvel hoida muld niiske, talvel pigem kuivana (kasta kord või paar kuus), sest taim kipub mädanema minema. Mädanema läinud taimelt võib ära võtta tütartaimed ja tipmised osad, et need päästa. Mitte jätta vett taime lehtede süvikutesse. Talvel võib kasutada lume sulamisvett ja suvel vihmavett. Lehtede õhenemine on märk kuivusest.

Väetamine

Väetada lahjendatud ja tasakaalustatud väetiselahusega kahe nädala tagant, talvel pigem mitte väetada.

Õitsemine

Õied on enamasti erksavärvilised, torujad, piklikus õisikus. Kodustes tingimustes õitseb reeglina talvel (looduses kevadel ja varasuvel), kui teda hoida jahedamas ja valges kohas. Õitsemise soodustamiseks on soovitav aaloe suvel õue tõsta, isegi kui lehed punaseks värvuvad.

Aaloe vili on kupar.

Ümberistutamine 

Ümber tuleks taim istutada iga paari aasta tagant veidi suuremasse potti. Ümberistutamisel  kasutada liivasegust mulda, sest aaloe on kõrbetaim. Poti põhja panna paari sentimeetri paksune drenaa┼ż. Mullasegusse võib lisada jämedamat liiva või graniidisõelmeid.

Paljundamine

Jagunemise teel. Puis-aaloed saab paljundada maist juunini ka varte ära lõikamise teel (nt 10 cm) pannes need kaktusemulda juurduma. 

Kahjurid ja haigused

Lehetäi, kilptäi, kedriklest, villtäi.

Muu

Puisaaloe ja tõeline aaloe on tuntud kui ravimtaimed. Hariliku aaloe lehemahla kasutatakse mitmesugustes jookides, jogurtites, kosmeetikas ja meditsiinis. Hariliku aaloe mahla omadused toovad leevendust akne, põletuse, päikesepõletuse, haavade ja putukahammustuse korral. Seespidiselt kasutatakse lehtedest pressitud aaloemahla ka lahtistina ja maohaiguste puhul. Ära lõigatud leht (ei soovitata võtta alla 15 cm lehti) säilib külmkapis nädalaid säilitades samas oma raviomadused. 

Energeetiline mõju

Seemnemaailm: "Aaloe on hea seal, kus on palju haiguseid, mis näitab, et majas on nõrk bioväli. Aaloe kaitseb elamist haigusttekitavate energiate ja vibratsioonide eest, puhastab ja tugevdab ruumi energeetikat." (link_ikoon.gifToalilled ja nende kasulik energeetiline mõju)

Kasutatud allikad

link_ikoon.gifAaloe – potilillest ravimtaim (H. Sõrm)

link_ikoon.gifAaloe (U. Laansoo)

link_ikoon.gifAaloe (Wikipedia)

link_ikoon.gifPuis-aaloe (Katsi toalillede blogi)

link_ikoon.gifTervistav aaloe, lõhnav hüatsint ja jõulune ardiisia (U. Laansoo)

Dorte Nissen. Toataimede piibel. Sinisukk 2005

Diana Pärn. Toalilled sinu kodus. AS Ajakirjade Kirjastus, 2009

Paul Williams. Toataimed. Varrak, 2006