body, td, pre, p, caption, a:link, a:visited { color: #a34656; } #topprint { position: absolute; width: 97%; z-index: 1; } #sisu { position: absolute; z-index: 3; } #sisupad { margin: 0 70pt 0 70pt; } #logolarge { width: 130pt; float: right; }
Sedum burrito
Üldiseloomustus
Kuulub paksuleheliste (Crassulaceae) sugukonda pärinedes Mehhikost. Lehed on lihakad ja munajad. Perekonnas on ka sukulente, mis säilitavad oma lehtedes vett.
Tegemist on vähenõudliku taimega.
Liigid
Liike on üle 400.
Temperatuur ja niiskus
Temperatuur peaks olema ruumis mõõdukas, talvel jahedam (10-15 kraadi). Lühiajaliselt talub 5-kraadist temperatuuri. Vajab õhurikast keskkonda, kuid talub kuiva õhku. Suvel võib viia õue, kuid vältida vihma kätte jäämist ja tuuletõmbust.
Valgus
Vajab täispäikest (ida-, lääne- või lõunapoolne aknalaud), kuigi võib olla ka hajusvalguses.
Kastmine
Kevadest sügiseni kasta korrapäraselt, lastes mullapallil kergelt läbi kuivada. Talvel jahedamasse viies peaks kastmist oluliselt piirama. Ülekastmisel hakkab mädanema ja seetõttu on see taimele ohtlikum kui kuivus.
Väetamine
Kasvuperioodil (veebruarist oktoobrini) võib väetada lahja väetisega kahe nädala tagant. Muul ajal ei pea väetama.
Õitsemine
Õied on väikesed varieerudes värvilt punasest roosani. Õied asuvad varretippudes.
Ümberistutamine
Iga teise aasta kevadel (veebruaris-märtsis) võib ümber istutada mulda, mis laseb hästi õhku läbi. Selleks, et taim ei veniks välja, istutada ta väikesesse potti ja mitte liiga rammusasse mulda (sobib nt kaktusemuld). Mulda ise segades võtta: mättamulda, lehemulda ja liiva (2:1:1). Teha korralik drenaaž.
Paljundamine
Jagamise teel ja varre-või lehepistikutega. Taime uuendamiseks võib iga paari kevade tagant panna mõne sentimeetri pikkused varrepistikud (näiteks 3-5 tk) 7-9 cm läbimõõduga potti. Enne seda jätta pistik nädalaks kuivama. Kuni juurte ilmumiseni kasta minimaalselt. Sügiseks saavutab taim taas kauni välimuse.
Kahjurid ja haigused
Hahkhallitus.
Muu
Kasutatud allikad
Kukehari (Hansaplant)
Kukehari (Wikipedia)
Peter McHoy. Täielik toataimede käsiraamat. Varrak, 2003
Dorte Nissen. Toataimede piibel. Sinisukk, 2005
Virve Roost. Toalilled. Valgus, 1980
Angelika Throll. Mis õitseb aknalaual? Sinisukk, 2008
Anders Wennström, Katarina Stenman. Toataimed. Päritolu, hooldamine ja paljundamine. Varrak, 2008