body, td, pre, p, caption, a:link, a:visited { color: #a34656; } #topprint { position: absolute; width: 97%; z-index: 1; } #sisu { position: absolute; z-index: 3; } #sisupad { margin: 0 70pt 0 70pt; } #logolarge { width: 130pt; float: right; }
Echeveria
Üldiseloomustus
Pärineb Mehhikost, Kesk- ja Lõuna-Ameerikast kuuludes paksuleheliste (Crassulaceae) sugukonda. Kuuluvad turdleheliste hulka. Lehed on lihakad ning kaetud kirmega olles koondunud kodarikesse. Kasvab 5-25 cm kõrguseks (kühmõieline soomuslehik võib kasvada kuni 60 cm kõrguseks).
Tegemist on vähenõudliku toataimega.
Liigid
Liike on üle 150.
Temperatuur ja niiskus
Suvel kasvab hästi toatemperatuuril (eelistatavalt siiski 13-18 kraadi), kuid talvel eelistavad nad jahedat (10 kraadi). Asetades aknalauale saab tagada öise ja päevase temperatuuri varieerumise. Kuna ta ei vaja kõrget õhuniiskust, sobib kasvatamiseks ka keskküttega ruumis. Suvel võib viia õue.
Valgus
Soomuslehiku peaks asetama valgesse kohta, talle meeldib päikesevalgus (lõunapoolne aknalaud). Nõrgad võrsed, roseti laialivalgumine ja väljavenimine võivad olla märgiks vähesest valgusest.
Kastmine
Kuna nad koguvad lehtedes vett, ei ole nad kuivuse suhtes tundlikud. Kui muld on kergelt kuivanud, võib kasta. Talvel kasta harva. Kui lehed vajuvad lonti, võib see olla märk ülekastmisest. Suvine alakastmine võib tekitada lehtedele pruunid täpid, kuigi see võib viidata ka haigusele. Vältida roseti ja lehtede kastmist (eriti karvaselehiste liikide puhul). Seega võib poti panna lühikeseks ajaks veealusele lastes pärast üleliigsel veel nõrguda.
Väetamine
Väetada ei ole vaja tihti (2 nädala tagant) ning puhkeperioodil (oktoobrist veebruarini) üldse mitte. Kasutada võib kaktustele mõeldud väetist lahjendades seda poole võrra. Liigne väetamine võib pärssida õitsemist.
Õitsemine
Õisik areneb kodariku külgedelt ning õied on valged, kollased või punased. Õisik asub püstise varre otsas.
Ümberistutamine
Ümber võib istutada üle aasta kevadel (märts-aprill) kasutades turbavaba mulda, millele on lisatud liiva. Substraat peaks olema lubjarikas, vett ja õhku hästi läbilaskev. Mulda ise segades võtta mätta-, lava-, lehemulda ja liiva (3:1:1:2). Kasutada võib ka kaktustele mõeldud mulda. Pott peaks olema madal ja lai. Oluline on potipõhja teha korralik drenaaž.
Paljundamine
Seemnetega, tütartaimede eraldamisega või pistikutega. Lehepistikute puhul panna kevadel eemaldatud leht mõneks päevaks kuivama ning siis niiskesse mulda.
Kahjurid ja haigused
Lehetäid ja villtäid. Ei ole aldis haigustele ja kahjuritele.
Muu
Aeg-ajalt võib taime keerata, et ta ei kasvaks viltu.
Kasutatud allikad
Jõulukaktus ja soomuslehikud (U. Laansoo)
Pisike ja vähenõudlik soomuslehik (A. Lepik)
Jane Bland, William Davidson. Toataimed. Valik ja hooldamine. Varrak, 2004
Virve Roost. Toalilled. Valgus, 1973
Andy Sturgeon. Potis. Toataimede stiilipiibel. Kirjastus Maalehe Raamat, 2002
Angelika Throll. Mis õitseb aknalaual? Sinisukk, 2008
Paul Williams. Toataimed. Ronitaimedest kaktusteni. Varrak, 2006