otsi
 

Jõulutäht ehk kaunis piimalill ehk poinsettia

Euphorbia pulcherrima

Allikas: about-garden.com

Prindi

Üldiseloomustus

Üle maailma sümboliseerib lill jõulusid tänu oma kirgastele rohelistele lehtedele ja ergastele õitele. Jõulutäht kuulub ligi 5000-liigilisse piimalilleliste sugukonda. Looduslikult kasvab ta Kesk-Ameerika lehtmetsades, peamiselt Mehhiko Vaikse ookeani rannikul Sinaloa provintsist kagu suunas kuni Guatemaalani. Teda on viidud ka Aafrika ja Austraalia troopikaaladele. Mehhikos nimetatakse teda “püha öö lilleks” (Flores de la Noche Buena).

Jõulutäht on põõsas või madal puu kasvades 0,6-4 m kõrguseks. Enamik taimelehti on saagja servaga ja tumerohelised, 7–16 cm pikad. Iga võrse ülemised lehed on eredalt värvunud: tavaliselt erepunased, vahel ka oranžid, roosad, valged, kreemikad või lihtsalt kahvaturohelised. Nad näivad kroonlehtedena ja asendavadki neid.

Temperatuur ja niiskus

Jõulutähte on soovitav kasvatada niiskes kasvukeskkonnas (üle 50%). Õitsemise perioodil tuleb hoida toasoojas, 18-21 kraadi. Õitsemise lõppemisest kuni maini tuleb üle viia mõnevõrra jahedamasse ruumi, kuid mitte alla 15-16 kraadisesse. Suvel võib taime viia õue.

Hoida eemale tuuletõmbusest, vastasel korral hakkab lehti langetama. Kuna taim on külmale tundlik, siis tuleks külmal ajal transportimisel mähkida ta sooja riide sisse. Viimane on tihti põhjuseks, miks koju tuues hakkab taim lehti langetama.

Valgus

Septembrist alates vajab hästi valgustatud ruumi. Hästi valgustatud ruum on selline, kus inimesel on võimalik lugeda. Suveperioodil tuleb taime hoida poolvarjulises kohas. Perioodil september kuni oktoober vajab õitsema hakkamiseks minimaalselt kuni 12 tundi ööaega, soovitavalt õhtul kella 7-st kuni hommikul 8-ni. Hea on kasutada kattevarju (nt must kilekott), kuna pimedal ajal ei tohi taim olla isegi elektrivalguse või küünla läheduses, st ta vajab täielikku pimedust. Ööde pikendamise ajal tuleb jätkata regulaarselt kastmist ja väetamist.

Kastmine

Mulda hoida potis ühtlaselt niiskena (mitte läbimärjana), soovitavalt kasta 2-3 korda nädalas. Võib panna suurema dekoratiivse poti sisse, kuhu ümberringi lisada liiv, mida märjana hoida; taime ennast tuleks sel juhul kasta sedavõrd mõõdukamalt. Kastmisel kasutada toasooja vett ja jälgida, et mullapall ei kuivaks läbi. Lehti ei ole soovitav piserdada. Peale õitsemist tuleks maikuuni kastmist vähendada.

Väetamine

Kasvuperioodil (märtsist septembrini) väetada iga 2 nädala tagant või kord kuus õitsvatele lilledele mõeldud vedelväetisega. T. Niiduviir, TÜ botaanikaaia aednik, on soovitanud väetada üle 2 nädala vaheldumisi 0,1-protsendilise kompleksväetise ja orgaanilise väetise seguga. Väetamine lõpetatakse sügisel.

Õitsemine

Õite värvus on erinev: punane on levinuim, kuid on ka valged, kollased, roosad jne. Huvitavad on nn täidisõielised sordid.

Jõulutäht õitseb novembris-detsembris. Taime õitsema saamiseks tuleb rangelt jälgida ööaja pikendamist ja kasta teda regulaarselt. Augustis-septembris peab taime katma valgust mitte läbilaskva musta kilega, et tekitada ööaeg (8-10 nädala jooksul). Üldiselt tuleb palju vaeva näha taime õitsema saamiseks ning kodustes tingimustes ei õnnestu see üldjuhul rohkem kui üks kord aastas ühe kuu vältel.

Ümberistutamine

Peale õitsemist ja lehtede varisemist istutada maikuus natuke suuremasse potti toitainerikkasse mulda. Mullaks sobib lehemulla, kompostmulla, freesturba ja liiva segu (2:2:2:1). Varred võib tagasi lõigata 15 cm kõrguselt. Peale õitsemist võib kärpida julgelt, piisav on 3-4 lehte oksa kohta. Selliselt lõigates muutub taim tihedaks põõsaks, samas suurema põõsa saamiseks piisab, kui võrsetippusid kärpida. Kärpimist võib jätkata kuni juulikuuni. Pärast 15. augustit ei tohi tagasilõikust enam teha.

Paljundamine

Tugevatele võrsetele, mis ei ole õievarsi moodustanud, võib teha lüli kohale lõike ning oodata, kuni piima jooksmine lakkab. Pärast seda panna vette, et tekiksid juured. Kui pistikule on kasvanud viiesentimeetrine juurestik, istutage see seitsmesentimeetrisse plastikpotti.
Alternatiivina võib suvel (nt juulis) pistik panna juurduma otse puhtasse liiva või liiva-turbasegusse.

Kahjurid ja haigused

Kasvuhoone karilane ja kedriklest. Täiendavat informatsiooni leiab siit

Muu

  • Soovitav ei ole hoida arvutite, televiisorite jm elektroonika läheduses, vastasel korral hakkab lehti langetama.
  • Jõulutähe piimmahla mürgisuse kohta on erinevad seisukohad. Lateksi suhtes allergilistel inimestel võib see põhjustada allergilisi reaktsioone ja niisugused inimesed ei tohiks jõulutähte kasvatada. Taim võib nahka või kõhtu kergelt ärritada, taimelehtede söömine suures koguses võib põhjustada nohu või oksendamist. Kui taimemahl satub silma, võib see muuta inimese ajutiselt pimedaks.

Kasutatud allikad

link_ikoon.gifJõulutähe hooldus (Postimees)

link_ikoon.gifJõulutähe kodus kasvatamine (Multiflora)

link_ikoon.gifJõulutäht (U. Laansoo)

link_ikoon.gifJõulutäht (Wikipedia)

link_ikoon.gifPoinsettia ehk jõulutäht (Delfi) 

link_ikoon.gifPühademeeleolus jõulutäht ja potijõulupuud (U. Laansoo) 

Jõulutäht

JõulutähtAidi

Jõulutäht

JõulutähtAidi

Jõulutäht

JõulutähtAidi

Jõuluhõng

Jõuluhõngsound