otsi
 

Mirjukäpp

Vuylstekeara

Allikas: Substral

Prindi

Üldiseloomustus

Mirjukäpp on tuntud ka Cambria nime all ning on kolme perekonna (Coclioda × Miltonia × Odontoglossum) hübriid. Orhideena kuulub epifüütide hulka kasvades teiste taimede peal ilma toitaineid ammutamata.

Mirjukäpp on nagu ka kuuking üks lihtsamini kodus kasvatatav orhidee.

Temperatuur ja niiskus

Vajab niisket ja sooja keskkonda. Temperatuur on soovitav hoida 15-22 kraadi. Puhkeperioodil (oktoobrist veebruarini) võib hoida jahedamas. Talle meeldib liikuv õhk.

Valgus

Mirjukäpp nõuab valget kasvukeskkonda, kuid samas ei tohiks hoida otsese päikese käes, sest muidu tekivad lehtedele laigud. Talvel tuleks Eesti tingimustes panna taim valgusrikka akna peale ja püüda anda lisavalgust, nii et taim saaks valgust kokku 10-14 tundi ööpäevas.

Kastmine

Kasta tuleks taime aastaringi mõõdukalt, kevadel rohkem. Pinda ei ole soovitav lasta täielikult kuivada, kuid samas ei tohi ka üle kasta. Taimesüdamikku ei tohiks vett jätta. Õiepungade tekkimisel võib kastmist vähendada. Õitele ei tohiks vett lasta. Kasta on soovitav toasooja veega. Parim on asetada pott veenõusse, lasta sel potti imbuda ja pärast nõrutada. Potti ei soovitata vett jätta liigniiskumise vältimiseks. Aeg-ajalt võib taime piserdada, eriti keskküttega ruumis.

Õitsemine

Taim õitseb sõltuvalt asjaoludest üks või mitu korda aastas. Seda paarist nädalast kuni nelja kuuni. Õitsemise soodustamiseks võib taime hoida lühiajaliselt jahedamas (15 kraadi).

Õite närbumisel võib vart kärpida alumise närtsinud õie alt, sest siis ajab taim uued külgharud. Õisikuvarre uinuvatest pungadest võib taim ajada välja nn tütartaimed.

Väetamine

Kasvuperioodil väetada 2-3 korda kuus, talvel 1-2 korda.

Ümberistutamine

Mirjukäpp istutatakse üle aasta kevadel spetsiaalselt orhideedele müüdavasse mulda, mis koosneb kooresegust. Enne istutamist niisutada muld, sest peale seda ei kasteta taime nädal aega, vaid piserdatakse. Kuna juured tahavad valgust, tuleks istutamisel kasutada läbipaistvat potti.

Kahjurid ja haigused

Punane kedriklest, ripslased, lehetäi, kilptäi, villtäi jt.

Kasutatud allikad

link_ikoon.gifMirjukäpp (Substral)

link_ikoon.gifOrhideed algajale (E. Vool)

link_ikoon.gifOrhideed (Substral)